Papież Franciszek o aborcji

Papież Franciszek o aborcji

Wracając ze swojej pielgrzymki w Meksyku Papież został zapytany przez dziennikarzy o reakcję Kościoła na zagrożenie wirusem Zika. Jego odpowiedź była szeroko cytowana. Powiedział bowiem, że w długotrwałej sytuacji zagrożenia życia jest jasne, że antykoncepcja byłaby dozwolona. Jak to rozumieć? Chodzi mianowicie o to, że dużo ważniejsze od zła wynikającego z antykoncepcji jest zło wynikające z rozprzestrzeniania się wirusa (oprócz komarów jest przenoszony również drogą płciową) oraz skazywanie nowo poczętych dzieci na nieuleczalną chorobę.

Na uwagę zasługują jednak jeszcze jego zdecydowane i bardzo mocne słowa dotyczące aborcji. Warto się z nimi zapoznać, gdyż Franciszek bywa krytykowany za to, że za mało broni życia poczętego.

Ojcze Święty, przez kilka tygodni wzrosły bardzo obawy w Ameryce Łacińskiej, ale i w Europie, odnośnie wirusa Zika. Największe ryzyko byłoby dla kobiet ciężarnych. Tam jest cierpienie. Niektóre władze zaproponowały aborcję, albo coś innego aby zapobiegać ciąży. Jeśli chodzi o zapobieganie ciąży, w tym temacie, czy Kościół może pójść po linii „mniejszego zła”?

Aborcja to nie „mniejsze zło”. To przestępstwo. To wyrzucenie kogoś, aby chronić innego. W taki sposób działa mafia. To przestępstwo, absolutne zło. Jeśli chodzi o „mniejsze zło”; unikanie ciąży, mówilibyśmy o konflikcie między piątym a szóstym przykazaniem. Paweł VI, Wielki, w trudnej sytuacji w Afryce, pozwolił siostrom zakonnym, stosować antykoncepcję w sytuacjach gwałtów.

Nie mieszajmy zła w sobie, wynikającego z unikania ciąży, z aborcją. Aborcja to nie problem teologiczny, to problem ludzki, medyczny. Zabijasz jedną osobę, aby chronić inną, w najlepszym przypadku. Albo, aby żyć wygodnie. To przeciwko przysiędze Hipokratesa, którą muszą składać lekarze. To jest zło w sobie, ale to nie zło religijne, to zło ludzkie. I oczywiście, jak każde zło ludzkie, każde zabijanie jest potępione.

Z drugiej strony, unikanie ciąży to nie zło absolutne. W pewnych przypadkach, tak jak w tym, albo w tamtym, kiedy wspomniałem błogosławionego Pawła VI, to jest jasne. Chciałbym ponadto nakłonić lekarzy do dokładania wszelkich starań, aby znaleźć szczepienie przeciwko tym dwom komarom, które przenoszą tę chorobę. To musi być wypracowane.

 

Cały wywiad: https://www.youtube.com/watch?v=5q_MeoxVK5s 

Zapis tekstowy: https://www.catholicnewsagency.com/news/full-text-of-pope-francis-in-flight-interview-from-mexico-to-rome-85821/